Brzeziny, Biały Grąd

Ścieżka przyrodnicza – znaki zielone -“Brzeziny Kapickie” 4,2 km

Miejsce: Ścieżka znajduje się w Obwodzie Ochronnym Kapice, nieopodal leśniczówki Kapice.
Atrakcje: Trasa ścieżki rozpoczyna się na polanie przy leśniczówce dalej przebiega ww. fragmentem szlaku czerwonego poprzez bagienny las (głównie brzozy i olsze) wzdłuż kanału Kapickiego. Atutem ścieżki jest jej wymiar edukacyjny – wzdłuż trasy ustawionych jest kilka tablic edukacyjnych opisujących poszczególne walory przyrodnicze widziane w najbliższym otoczeniu ścieżki. Są to informacje nt. bagiennych brzezin i występujących w nich roślinach i zwierzętach (opisy ekologii bobra, łosia, wybranych gatunków ptaków). Na końcu ścieżko usytuowana jest mała czatownia, z której przy odrobinie szczęścia można podglądać łosie lub ptaki drapieżne polujące na bagiennych łąkach.
Jak dotrzeć: Z Goniądza można udać się tam rowerem lub samochodem (wytrawni piechurzy mogą sobie zrobić spacer; z Goniądza do mostku na kanale przy leśniczówce – 7 km). Kierujemy się w stronę Wólki Piasecznej i dalej w kierunku leśniczówki. Przy mostku na kanale zostawiamy samochód; dalej udajemy się pieszo lub rowerem. Czas zwiedzania w obie strony od 3 do 5 godzin. Czas wyprawy rowerowej (trasa trudna – droga miejscami wyboista) do 2 godzin.

“BIAŁY GRĄD”

Ścieżka przyrodnicza – znaki zielone “Biały Grąd” – 3,2 km

Miejsce: Ścieżka prowadzi groblą od miejscowości Mścichy do pola namiotowego i wieży widokowej na suchym wyniesieniu mineralnym zwanym Biały Grąd.
Atrakcje: Długość ścieżki wynosi 3,2 km w jedną stronę, powrót odbywa się tą samą drogą. Na trasie ustawione są tablice edukacyjne, prezentujące walory przyrodnicze tych terenów. Ścieżka prowadzi pośród zalanych łąk, gdzie możemy obserwować rozmaite ptaki wodno-błotne i związane z takimi siedliskami: rycyki, kszyki, bataliony, czaple białe, bąki, podróżniczki, wodniczki, gęsi, żurawie, krwawodzioby, rybitwy i wiele innych. Wiosną szlak jest trudno dostępny.

Ścieżka edukacyjna “Sośnia” – Szlak historii i kultury

Ścieżka jest fragmentem szlaku żółtego Wizna – Goniądz. Od pierwszego do drugiego przystanku biegnie drogą żwirową na długości ok. 200 m. Następnie skręca w drogę leśną. Długość ścieżki wynosi 2,4 km. Tematycznie nawiązuje do historii twierdzy w Osowcu i zwyczajów mieszkańców nadbiebrzańskich wsi.
Jak dotrzeć: do obu ścieżek z Goniądza najłatwiej udać się samochodem lub rowerem ( na drogach nie ma dużego ruchu). Należy kierować się w kierunku Osowca ?Twierdzy i Łomży..

Uwaga! Zanim wyruszysz na szlak miej pewność, że posiadasz bilety wstępu do BPN. W Punkcie Informacji Turystycznej w Osowcu Twierdzy (w innych miejscach sprzedaży komisowej) można zakupić przewodnik po ścieżce.